Kendi yüzük ölçünüzü veya hediye alacağınız kişinin yüzük ölçüsünü bilmiyorsanız size bu konuda rehberlik edecek ve bu sorulara kolaylıkla yanıt bulabileceğiniz yüzük ölçüsü hesaplama yöntemleri şöyle:

1- Satın alacağınız yüzüğün ölçüsüne ulaşmak için daha önceden kullanmış olduğunuz bir yüzüğünüzü elinize alın, milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulun, yüzüğü yatay olarak masaya koyup içten içe yüzüğün çapını ölçün.

Bu işlemi yaparken yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun. Cetvelden milimetreyi okuyun. Bu değeri yüzük ölçüsü tablomuz ile karşılaştırın ölçünüzü bulun.

 Yüzük ölçüsü nasıl alınır

2- Eğer takmayı düşündüğünüz parmağınıza göre yüzüğünüz yoksa, elinize bir parça ip veya şerit halinde bir parça kağıt alın,

İp veya Kağıt şeridi parmağınıza sarın, iki ucun birleştiği yeri kalemle işaretleyin,

Milimetre (mm ) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve ip veya kağıdın işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün. Yüzüğün en geniş kısmını ölçtüğünüze emin olun.

Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.

Bu değeri aşağıdaki ölçü tablosu ile karşılaştırın ve ölçünüzü bulun.

iple yüzük ölçüsü almak

ÖLÇÜ TABLOSU

Yüzük ölçü tablosu

3- Yukarıda kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu iki yöntem dışında, en yakın kuyumcudan destek alarak da yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.

Kuyumcularda bulunan ve yüzük numarasının belirlenmesi için kullanılan “malafa” adlı alet, yüzüğü takacağınız parmağınızın en doğru ölçüsünü size verecektir.

Bu yöntemin hata payı, diğer iki yönteme göre çok daha azdır.

Kuyumcularda kullanılan yüzük ölçü aletleri;

Kuyumcuların kullandıkları yüzük ölçü aletleri